Какво Представлява зъбната флуороза? Как да се предпазим? Нуждае ли се от лечение и какво е то?

Флуорозата е заболяване на твърдите зъбни тъкъни, което се изразява в поява на тебеширено бели или кафеникави петна.  

флуороза

Получава се единствено в случай на системен прием на флуор в дози, по-високи от оптималните и то само в периода на изграждане на зъбите, преди техният пробив – при децата до 8 годишна възраст. След този период практически няма опастност от развитие на зъбна флуороза. Флуорът се съдържа най-вече в минералната вода, чаят, зъбни пасти, води за уста, флуорни добавки и др.
Обикновено флуорозата се получава при редовен прием на минерална вода, със съдържание на флуор над 1,5 мг/л.

Флуорът обаче е необходим за правилното формиране и изграждане на костите и зъбите. За това не е необходимо да се избягва флуорна профилактика, поради риск от флуорозата, но трябва да се прецизира точното количество прием на флуор, като то да е съчетание от приема на минерална вода и други източници.

Флуорният йон замества хидроксилните йони в кристалната решетка на емайла и така образува флуорапатит, който е много по-резистентен на кариес и киселини, като така участва в профилактиката на кариеса. Денталният лекар може точно да изчисли приемът на флуор, така че да не е в излишък, а оптимални дози. Оптималното количество флуор в питейната вода е около 0,5 мг./л. До 1,0 мг./л.

Желателно е винаги да се чете етикета, когато се купува минерална вода, защото на него е упоменато точното съдържание на флуор и дали е подходяща за ежедневна употреба и за деца.

Флуорната профилактика при децата започва след 6 месечна възраст след консултация с дентален лекар. Състои се в прием на на 0,25 мг. флуор, като това количество е комбинация от всички приемани източници ( минерална вода, млека, добавки и др.). След 3 годишна възраст се включва паста за зъби с 500 Ppm флуор, като се използва количество колкото грахово зърно. Желателно е родителите да контролират процесът на миене на зъбите, за да са сигурни, че детето няма да погълне голямо количество от пастата за зъби.
Всяка флуорна профилактика, включваща таблетки, разтвори за жабурене, води за уста, пасти и др. се назначава само и единствено от стоматолога, ако прецени, че детето има висок риск от развитие на кариес.

Лечението на зъбна флуороза зависи от тежестта и степента на заболяването. При най-леките форми, включващи едва забележими белезникави петна, се набляга на реминерализация и не се предприема друго лечение.

При по-тежките форми включващи кафеникави и тебеширено бели по-обширни петна, се правят избелващи процедури, селективна повърхностна микроабразия на емайла в засегнатите участъци, реминерализация.

При най-тежките форми се наблюдават дифузни участъци на деструкция на емайла и токава леченито включва отстраняването на тези дефекти и заместването им с високоестетични фотокомпозитни материали или керамични фасети.

флуороза лека степен

флуороза тежка степен