Ендодонтията е раздел от денталната медицина, който се занимава с заболяванията на зъбната пулпа и лечението на кореновите канали.
Пулпата представлява мека тъкън, изградена от кръвоносни съдове, нерви и съединително-тъканни влакна и се намира във вътрешността на зъба от коронката до върха на корените, където преминава в периапикалните тъкъни около корена на зъба. Кореново (ендодонтско) лечение се налага, когато тази мека тъкън се възпали и инфектира.
Различни причини могат да доведат до възпаление на пулпата:
- Нелекуван дълбок кариес;
- Травми и фрактури и др.
Когато възпалението е ограничено в корена на зъба се нарича пулпит, а когато обхваща тъканите около корена се развива периодонтит или т.нар. гранулом.
В тези случай на необратимо възпаление или некроза, ендодонтското лечение е единственият начин да се спаси зъба и да се предпази организма от разпространение на инфекцията и по-сериозни усложнения (абцес).
Нелекуваното кореново възпаление може да има сериозни последствия за здравето.
Симптомите на възпаление могат да бъдат:
- Спонтанна болка, при натиск или дъвчене. Тя може да бъде постоянна или периодична, като вечер се засилва - нощна болка. В някои случаи може да липсва болка;
- Продължителна чувствителност от топло и студено, която трае известно време след действието на дразнителя;
- Промяна в цвета на зъба, най-често потъмняване;
- Отток на венеца и наличие на фистула (отвор) от която изтича гноен секрет и др.
В някои случаи вече лекувани зъби, показващи признаци на инфекция и недобре запълнени канали трябва да се прелекуват отново – т.нар. релечение на канали.
Независимо дали става въпрос за първично ендодонтско лечение или релечение, важно е то да се направи прецизно, в стерилна среда, всички канали да бъдат открити, обработени, отлично почистени и запълнени. За целта е необходимо използване на специализирана апаратура – Ендомотор, апекс локатор, апарати за обтурация на кореновите канали, дигитален рентген за зъбни снимки.
Има ли болка по време на лечение?
Ендодонтското лечение се провежда под локална анестезия при пълен комфорт и липса на болка.
Какво представлява ендодонтското лечение?
Кореновото лечение представлява премахване на цялата възпалена пулпна тъкан механично (с машинни никел-титаниеви инструменти и ендомотор) и химично (с различни медикаменти за промивка на кореновите канали), почистване и обработване на корено-каналната система на зъба, запълване и запечатване на каналите по цялата им дължина с висококачествени биосъвместими материали.
Колко посещения са необходими за ендодонтското лечение?
Това е много индивидуално и зависи от фактори като:
- Степента на възпаление и инфекция;
- Заболяването, което лекуваме;
- Броя на кореновите канали;
- Наличие или липса на болка и ексудация и др.
В повечето случаи посещенията са няколко, от 2 до 4. Понякога е възможно кореновото лечение да се извърши в едно посещение.
Всеки случай е много индивидуален и се преценява от Вашият лекуващ стоматолог.
Каква е целта на ендодонтското лечение?
Целта на кореновото лечение е да елиминира възпаленето, да запази зъба и да предпази организма от по-сериозни увреждания като грануломи и абцеси.
Необходимо ли е да се постави обвивна корона след края на ендодонтското лечение?
В повечето случаи да.
Преценява се количеството на липсващите зъбни тъкани и обема на оставащите. Умъртвените зъби са без кръвоснабдяване и инервация, което ги прави много по-чупливи и податливи на фрактури в сравнение с виталните зъби. При зъби с достатъчно запазен емайл и дентин и малка обтурация (пломба) след края на лечението, може да не се поставя обвивна корона. Когато обаче зъбът е силно разрушен, с голяма пломба и малко оставащи естествени зъбни тъкани е абсолютно задължително да се постави корона, за да се избегне риска от последващо счупване на зъба.